ES jau seniai bendradarbiauja su viso pasaulio šalimis, kad būtų skatinamas ekonomikos augimas, atsparumas ir konkurencingumas technologijų srityje. Tačiau vis dar kyla klausimų, kaip geriausia bendradarbiauti siekiant sušvelninti skaitmeninės pertvarkos iššūkius ir pasinaudoti jos teikiama nauda. 2025 m. birželio 5 d. Europos Komisija ir vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai parengė bendrą ES skaitmeninės srities išorės veiksmų planą – naują Europos tarptautinę skaitmeninę strategiją. 

Strategijoje laikomasi naujo požiūrio į ES tarptautinį skaitmeninį bendradarbiavimą ir į tai, kaip ji bendradarbiauja su kitais pasaulinės inovacijų ir technologijų ekosistemos dalyviais. Tai į ateitį orientuotas planas, kuriuo siekiama stiprinti ES lyderystę pagrindinėse pasaulinių skaitmeninių pajėgumų srityse ir stiprinti esamas sėkmingas partnerystes, kurios, kaip įrodyta, veikia.  

ES tarptautinio skaitmeninio bendradarbiavimo peržiūra

ES inovacijų pajėgumų didinimas priklauso ne tik nuo koordinuotų ES vidaus pastangų, bet ir nuo žemyno gebėjimo pasinaudoti partnerių ir sąjungininkų bendradarbiavimu, kad būtų pasiekta rezultatų ir skatinama kurti ir diegti naujas technologijas orientuojantis į žmogų, kartu puoselėjant ir stiprinant pagrindines pagrindines ES vertybes ir teises. 

Pagrindiniai tikslai 

Bendrame Komisijos ir vyriausiojo įgaliotinio komunikate nustatyti 3 pagrindiniai tikslai, kuriais grindžiama naujoji ES tarptautinė skaitmeninė strategija. 

  1. Didinti ES technologijų konkurencingumą bendradarbiaujant ekonomikos ir verslo srityse. ES toliau bendradarbiaus su patikimais partneriais, kad sustiprintų ES lyderystę besiformuojančių technologijų srityje, be kita ko, vykdydama mokslinius tyrimus ir inovacijas bei pritraukdama užsienio investicijas ir talentus; naudotųsi savo tarptautinėmis priemonėmis kuriant ir propaguojant ES technologinius sprendimus visame pasaulyje; ir plėstų savo augantį skaitmeninės prekybos susitarimų tinklą.
  2. Skatinti aukštą ES ir jos partnerių saugumo lygį. Laikydamasi esamų įsipareigojimų, ES toliau stiprins savo kibernetinį saugumą ir kibernetinę gynybą, visų pirma pagrindinių ypatingos svarbos infrastruktūros objektų; didins mokslinių tyrimų saugumą, kartu stiprinant mokslinius tyrimus su saugumu susijusiose srityse; kovos su hibridinėmis grėsmėmis ir užsienio vykdomu manipuliavimu informacija bei kišimusi; didins IRT tiekimo grandinių atsparumą, saugumą ir stabilumą, taip pat ir už jos ribų; kovos su kibernetiniais nusikaltimais vykdant bendras operacijas; ir skatins patikimus skaitmeninių technologijų tiekėjus, taip pat ir dvejopo naudojimo technologijų, pavyzdžiui, dirbtinio intelekto ir kvantinių technologijų, srityje.
  3. Formuoti pasaulinį skaitmeninį valdymą ir standartus pasitelkiant partnerių tinklą. ES toliau propaguos savo vertybėmis grindžiamą požiūrį į skaitmeninį valdymą ir skaitmeninius standartus, kad būtų formuojama į žmogų orientuota, patikima ir žmogaus teises bei pagrindines laisves gerbianti pasaulinė skaitmeninė transformacija. Imdamasi ryžtingų veiksmų, ES gali būti atsakingai valdomos technologinės pažangos pasaulinėje arenoje varomoji jėga.

Bendradarbiavimo sritys

Kalbant apie bendradarbiavimą su šalimis partnerėmis, daugiausia dėmesio bus skiriama tokioms prioritetinėms sritims kaip saugus junglumas, besiformuojančios technologijos (dirbtinis intelektas, 5G/G6, puslaidininkiai, kvantinės technologijos), kibernetinis saugumas, skaitmeninė viešoji infrastruktūra ir interneto platformos (įskaitant vaikų apsaugą internete, žodžio laisvę ir pagarbą privatumui).

Tolesni veiksmai

Tarptautinėje Europos Sąjungos skaitmeninėje strategijoje pabrėžiamas esamų partnerysčių, pavyzdžiui, skaitmeninių partnerysčių, skaitmeninių dialogų, stiprinimas, be kita ko, įgyvendinant naujas bendradarbiavimo iniciatyvas ir projektus, taip pat kuriant naujas partnerystes ir dialogus. Ji taip pat sujungs šias partnerystes per skaitmeninės partnerystės tinklą.

Planuojama, kad bus daroma pažanga bendradarbiaujant su šalimis partnerėmis pagal strategiją „Global Gateway“ ir pagal naujas saugumo ir gynybos partnerystes, kurios bus formuojamos su panašiai mąstančiais sąjungininkais. Internetinės ir neinternetinės grėsmės vis labiau susilieja, todėl reikia geresnio ES ir jos partnerės bendradarbiavimo, kad būtų sušvelnintos netinkamo technologijų naudojimo pasekmės.

ES parengs integruotą technologijų verslo pasiūlymą šalims partnerėms, kuriame privačiosios ir viešosios investicijos bus derinamos su politiniais sprendimais. Technologijų komponentų pritaikymu ir derinimu taikant modulinį metodą siekiama kartu su šalimis partnerėmis sukurti abipusės naudos paketą, įskaitant gebėjimų stiprinimo priemones. Ją bendrai valdys ES ir valstybės narės ir joje aktyviai dalyvaus įmonės, novatoriai, atitinkamos ES prekybos asociacijos ir prekybos rūmai.  

Tolesnis svarstymas 

Daugiau informacijos apie pagrindinius naujosios ES tarptautinės skaitmeninės strategijos atnaujinimus rasite specialiame Komisijos interneto svetainės puslapyje. Taip pat yra informacijos suvestinė, kurią galite atsisiųsti, ir pranešimas spaudai, kuriame pranešama apie strategijos pradžią. Daugiau informacijos galima rasti bendrame komunikate dėl ES tarptautinės skaitmeninės strategijos ir jo priede. 

News details

Author
https://digital-skills-jobs.europa.eu/node/15227
Digital technology / specialisation
Artificial Intelligence
Digital skills
Skaitmeninė transformacija
Digital skill level
Pagrindiniai įgūdžiai
Tarpiniai įgūdžiai
Išplėstiniai įgūdžiai
Digital expert
Type of initiative
EU institutional initiative