Skaitmeninės atskirties mažinimas keičiantis kartų patirtimi: įkvepianti iniciatyva

2025-05-02

Balandžio 23 d. įvyko baigiamasis skaitmeninių įgūdžių ugdymui ir kartų bendradarbiavimo skatinimui skirtos iniciatyvos renginys „Kartų mainai ir mentorystė skaitmeninei įtraukčiai“, kuris subūrė suinteresuotas šalis iš Baltijos ir Šiaurės šalių aptarti projekto rezultatus ir pasidalinti įžvalgomis. Šis renginys tapo puikia proga apžvelgti pasiekimus ir įvertinti pusantrų metų trukusio projekto poveikį. Kviečiame žiūrėti renginio įrašą (anglų k.).

Lietuvoje įgyvendintą projektą, kurio tikslas yra mažinti skaitmeninę atskirtį tarp kartų, koordinavo asociacija „Langas į ateitį“, bendradarbiaudama su vietos organizacijomis ir tarptautiniais partneriais. Projekto metu buvo sukurtas ir išbandytas unikalus mentorystės modelis, kuris skatina jaunimo ir senjorų bendradarbiavimą bei skaitmeninių įgūdžių tobulinimą.

Projekto rezultatai kalba patys už save: Lietuvoje į šios iniciatyvos veiklas įsitraukė 64 organizacijos, 217 jaunųjų savanorių ir 379 senjorai, kurie, konsultuojant jaunimui, pagilino savo skaitmenines žinias. Šis projektas ne tik padėjo senjorams įgyti svarbių įgūdžių, bet ir suteikė jaunimui galimybę tobulinti savo gebėjimus bei prisidėti prie bendruomenės stiprinimo.

Baigiamajame renginyje dalyviai dalijosi gerąja patirtimi, aptarė mentorystės modelio pritaikymo galimybes ir diskutavo apie tolimesnius žingsnius. Asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė Rita Šukytė pabrėžė, kad šis mentorystės modelis yra atviras ir lengvai pritaikomas įvairioms organizacijoms, bibliotekoms ir bendruomenėms. Ji paragino visas norinčias organizacijas pasinaudoti šia galimybe ir įgyvendinti modelį savo veikloje, siekiant skatinti skaitmeninę įtrauktį ir stiprinti savo bendruomenes. Pasak jos, šis modelis yra puiki priemonė, padedanti mažinti skaitmeninę atskirtį ir kurti dialogą tarp jaunimo ir vyresniųjų.

IT mentorystės projektas yra puikus pavyzdys, kaip bendradarbiavimas tarp kartų gali kurti pridėtinę vertę visuomenei. Tikimasi, kad šis modelis taps įkvėpimu ir kitoms iniciatyvoms, siekiančioms socialinės įtraukties ir skaitmeninio raštingumo.

Visus norinčius prisijungti prie šios iniciatyvos kviečiame susipažinti su projekto parengtomis rekomendacijomis organizacijoms bei gairėmis jauniesiems savanoriams. Daugiau informacijos https://norden.lt/project/it-mentoryste/.

 

Apie projektą

„Skaitmeninės atskirties mažinimas keičiantis kartų patirtimi“ – tai Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje finansuojama iniciatyva, kurios tikslas – sukurti, išbandyti ir išplėtoti novatorišką informacinių ryšių technologijų (IRT) mentorystės tarp jaunimo ir vyresnio amžiaus žmonių sistemą Lietuvoje ir Šiaurės šalyse. Ja siekiama mažinti kartų atotrūkį, suteikiant jauniems asmenims galimybę konsultuoti senjorus, skatinant skaitmeninių įgūdžių ugdymą ir kartų bendradarbiavimą.

Projektą 2023-2025 m. įgyvendino asociacija „Langas į ateitį“ (Lietuva), Šiaurės šalių suaugusiųjų mokymosi tinklas (Suomija) ir „IT-Guide“ (Švedija).

Apie naujieną

Autorius
LIA
Skaitmeninė technologija, specializacija
Skaitmeniniai įgūdžiai
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Pagrindiniai įgūdžiai
Tarpiniai įgūdžiai
Iniciatyvos rūšis
Tarptautinė