Kibernetinis saugumas profesiniame rengime pasitelkiant įtraukiąsias technologijas (CybARverse)

2025-04-17
jauni žmonės mokosi, AR/VR akiniai

„CybARverse” mokymų tikslas – padėti informacinių technologijų ir kitų dalykų mokytojams bei dėstytojams įgyti skaitmeninių kompetencijų pasitelkiant įtraukiąsias papildytos realybės ir virtualios realybės technologijas. Daugiausia dėmesio skiriama kibernetinių atakų atpažinimui ir tinkamam reagavimui į jas.

Kaip atsirado šis projektas?

Skaitmeninių kompetencijų ugdymas tampa esminiu iššūkiu šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame technologijų raida ir informacijos sklaidos greitis kelia naujus reikalavimus švietimo srityje. Atsižvelgiant į šiuos poreikius, gimė programos „Erasmus+“ finansuojamas projektas „CybARverse“. Jo tikslas – padėti informacinių technologijų ir kitų dalykų mokytojams bei dėstytojams išsiugdyti reikiamas skaitmenines kompetencijas, pasitelkiant pažangias papildytos realybės ir virtualios realybės technologijas.

Vienas svarbiausių projekto prioritetų – kibernetinių atakų atpažinimas ir tinkamas reagavimas į jas. Šis aspektas yra itin aktualus šiandienos pasaulyje, kuriame kibernetinis saugumas tampa ne tik individualaus, bet ir institucinio atsparumo garantu. Projekte taip pat akcentuojamas skaitmeninio, ekologiškesnio ir įtraukiančio mokymo bei mokymosi svarba, prisidedant prie nacionalinių darbotvarkių įgyvendinimo.

„CybARverse“ ne tik ugdo mokytojų ir dėstytojų kibernetines kompetencijas, bet ir padeda stiprinti švietimo įstaigų atsparumą kibernetinėms grėsmėms. Šis projektas padeda kurti saugesnę ir inovatyvesnę švietimo aplinką, prisideda prie visuomenės informuotumo didinimo apie kibernetinio saugumo svarbą bei atveria naujas galimybes skaitmeninio pasaulio pažinimui.

Poveikis ir pagrindiniai etapai

Apklausus vietos suinteresuotąsias organizacijas buvo parengtos kibernetinio saugumo kvalifikacijos poreikio tyrimo ataskaitos, sukurtas Kibernetinio saugumo kompetencijos modelis (anglų k.).

Projekto metu sukurta, išbandyta ir paskelbta 17 įtraukiosiomis technologijomis papildytų kibernetinio saugumo mokymo ir mokymosi scenarijų – pamokų anglų, lietuvių, graikų, rumunų ir maltiečių kalbomis.

2023 - 2024 m. keturiuose bandomuosiuose mokymuose projekto partnerių šalyse - Kipre, Maltoje, Rumunijoje bei Lietuvoje - kvalifikaciją patobulino ne mažiau kaip 80 mokytojų ir dėstytojų.

Visa mokymosi medžiaga paskelbta kaip trys internetiniai mokymosi kursai penkiomis kalbomis. Kviečiame mokytis!

Projektą koordinavo asociacija „Langas į ateitį“ (Lietuva). Projekto partneriai: S.C.P. Serv Limited (Kipras), Kipro kompiuterių draugija (Kipras), Tech.mt (Malta) ir EOS fondas (Rumunija).

Projekto svetainė: www.cybarverse.eu.

Kodėl tai geroji patirtis?

Projekto rezultatai (metodika, pamokos) gali būti nesunkiai pritaikomi ir naudojami kitose šalyse, profesinio mokymo sistemoje, neformaliojo suaugusiųjų mokymo įstaigose, taip pat kaip studijų programos komponentas.

Mokymo medžiagoje siūlomos inovatyvios bei interaktyvios vaizdinės priemonės - ne tik vaizdo įrašai, bet ir papildytos realybės ir virtualios realybės elementai. Turintys reikiamą AR/VR įrangą, švietėjai gali efektyviau pademonstruoti ir paaiškinti sudėtingų kibernetinių grėsmių procesą ir poveikį.

 

Apie šią patirtį

Tikslinė auditorija
Skaitmeniniai įgūdžiai darbo rinkai
Skaitmeniniai įgūdžiai IRT specialistams
Skaitmeniniai įgūdžiai švietimui
Skaitmeniniai įgūdžiai visiems
Skaitmeninė technologija, specializacija
Kibernetinė sauga
Skaitmeninių įgūdžių lygis
Pagrindiniai įgūdžiai
Tarpiniai įgūdžiai
Išplėstiniai įgūdžiai
Skaitmeninis ekspertas
Geografinė taikymo sritis - šalis
Europos sąjunga
Industrija - švietimo ir mokymo sritis
Mokytojų rengimas be dalykinės specializacijos
Išsilavinimą apimančios tarpdalykinės programos ir kvalifikacijos
Informacinės ir komunikacinės technologijos (IKT) (plačiosios programos)
Informacines ir komunikacines technologijos (IKT) apimančios tarpdalykinės programos ir kvalifikacijos
Iniciatyvos rūšis
ES institucijų
Finansavimo rūšis
Viešas
Data
-