Very Verified

Siekdama padėti Baltijos šalių piliečiams stiprinti savo atsparumą dezinformacijai, atpažinti manipuliavimą ir tapti geriau išmanančiais žiniasklaidos vartotojais, pasaulinė vystymosi ir švietimo organizacija ex ex parengė naujus atvirus internetinius žiniasklaidos priemonių naudojimo raštingumo kursus.  „Visiškai patikrinta“, kuriuos sudaro JAV Valstybės departamento Baltijos žiniasklaidos raštingumo programa ex -ex, apima penkis vieningus kursus kaip analizuoti žiniasklaidos pranešimus ir atpažinti dezinformaciją, daugiausia dėmesio skiriant kritiniam mąstymui. Programa specialiai skirta Baltijos valstybių auditorijai ir pateikiama penkiomis kalbomis: latvių, estų, lietuvių, rusų ir anglų. Kursuose daugiausia dėmesio skiriama įgūdžių ugdymui, t. y. patariama, kaip vartoti informaciją, bet ne apie tai, kokį turinį pasirinkti.

„Mes visi vis dažniau dirbame skaitmeninėje ekosistemoje ir turime suprasti, kaip ja vadovautis. Tai naujas reiškinys žmonijos istorijoje. Mūsų smegenys, mūsų visuomenė, mes patys, mūsų draugai ir kolegos bei aplinkiniai nėra sukurti gyventi tokioje gausybėje informacijos, su kuria šiandien nuolat susiduriame. Visi susiduriame su didžiuliu kiekiu informacijos, kurios didžioji dalis yra manipuliacinė, ir ne tik socialinėje žiniasklaidoje. Su klaidinga informacija ir dezinformacija susiduriame privačiame bendravime žiūrėdami televiziją, klausydamiesi radijo, todėl šie įgūdžiai, kuriuos galime lengvai perduoti kitiems, yra labai svarbūs“, – sakė buvusi Pirmininkė Kristina Lorda savo neseniai vykusio vizito į Latviją metu.

Nauji internetiniai kursai grindžiami 2015 m. Ukrainoje iš pradžių naudotu požiūriu „Mokytis atskirti“ (angl. Learn to Discern) siekiant didinti informacijos atsparumą. Nuo to laiko šis metodas pritaikytas taikyti daugiau kaip 20 skirtingų pasaulio šalių, įskaitant Sakartvelą, Indoneziją, Balkanus ir JAV. „Visiškai patikrinta“ nagrinėjamos temos, kaip suvokti įvairių rūšių informaciją, pavyzdžiui, emocinis atsakas į informaciją, kognityvinės tendencijos ir skaitmeninė gerovė, žiniasklaidos pasirinkimas ir informacijos pateikimas, redakcijų darbas, faktų tikrinimas ir socialinės žiniasklaidos algoritmų veikimas. Joje taip pat pateikiama platesnė informacija apie žiniasklaidos savininkų vaidmenį ir spaudos laisvę, taip pat labai praktinės priemonės ir patarimai, kaip atpažinti manipuliacinius pavadinimus, patikrinti nuotraukų ir vaizdo įrašų autentiškumą ir kaip elgtis su botais ir troliais internete.

Kursai „Visiškai patikrinta“ yra interaktyvūs ir prieinami visiems. Šiais kursais siekiama įtraukti auditoriją rengiant vaizdo pristatymus, interviu su ekspertais, animacijas, testus ir trumpus aprašymus. Kursą galima lankyti individualiai arba taikant mišraus mokymosi metodą.

Pagrindinė tikslinė auditorija yra vidurinių mokyklų moksleiviai ir universitetų bakalauro studijų studentai, tačiau patirtis parodė, kad kursas gali būti naudingas bet kuriai suinteresuotajai šaliai. Kursų metu visus testus ir baigiamuosius egzaminus baigę dalyviai gali gauti kursų baigimo pažymėjimą. Kursus visomis penkiomis kalbomis galima rasti svetainėje „VeryVerified.eu“, kurioje taip pat pateikiama medžiaga, skirta savanorių ir mokytojų mišriajam mokymui.

Apie Baltijos žiniasklaidos raštingumo programą

JAV Valstybės departamento Baltijos žiniasklaidos raštingumo programą įgyvendina Pasaulinė vystymosi ir švietimo organizacija.

Ji siekia sukurti teisingesnį, labiau klestintį ir įtraukesnį pasaulį. Ji veikia 100 šalių visame pasaulyje ir turi būstinę Vašingtone (JAV). Nuo 2019 m. Rygoje veikia Baltijos regiono biuras.

Training Offer Details

Author
https://digital-skills-jobs.europa.eu/node/4400
Digital technology / specialisation
Digital skills
Geographic scope
Europos sąjunga
Estija
Latvija
Lietuva
Rusija
Target language
English
Estonian
Latvian
Lithuanian
Typology of training opportunties
Course
Learning activity
e-learning coursework
Credential offered
Learning Activity
Effort
Part time light
Is the certificate / credential free
Taip
Is this course free
Taip
Organization
Industry - field of education and training
Information and Communication Technologies (ICTs) not further defined
Target audience
Digital skills for the labour force.
Digital skills in education.
Digital skills for all
Digital skill level
Basic
Intermediate
Advanced
Assessment type
Online
Blended
Type of initiative
International initiative
Training duration
Up to 4 weeks
Self-paced course
Yes