Europoje tik maždaug ketvirtadalis mergaičių studijuoja gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos (MTIM) srityje, Slovėnijoje – tik kas trečia mergaitė. Kodėl mergaitės nesirenka inžinerijos karjeros? Kad galėtume sumažinti lyčių nelygybę gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos bei kompiuterių mokslų srityse, reikia pritraukti daugiau mergaičių, kurios studijuotų šias disciplinas. Metų inžinierė – tai kasmetinis renginys, kuris vyksta pastaruosius ketverius metus ir kuriame dalyvavo jau daugiau kaip 140 moterų.

"Metų inžinierė" - tai ne konkursas, o apdovanojimas, kuriuo siekiama įkvėpti jaunas merginas rinktis inžinieriaus profesiją. Apdovanojimu sprendžiama moterų inžinierių "nematomumo" visuomenėje problema. Jo tikslas - suteikti pavyzdį jaunoms mergaitėms ir pabrėžti Slovėnijos moterų inžinierių darbo pasiekimus bei indėlį į visuomenės gyvenimą.

Bendroji informacija ir pagrindinė veikla

Remiantis Europos Komisijos atliktos apklausos duomenimis, Slovėnijoje yra didžiausia iš visų Europos šalių gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos absolventų dalis. 22,5 vienam 1000 20–29 m. žmonių. Eurostato duomenimis, 2020 m. ES bus beveik 6,6 mln. moterų mokslininkių ir inžinierių (41 proc. visų mokslo ir inžinerijos srities darbuotojų). Moterų dalis gamybos sektoriuje siekia tik 22 proc., o 46 proc. jų yra paslaugų pramonėje. Moterų mokslininkių ir inžinierių dalis ES valstybėse narėse 2020 m. buvo labai skirtinga – nuo 52 proc. Lietuvoje iki 31 proc. Vengrijoje ir 37 proc. Slovėnijoje. 

Apdovanojimo laimėtoją iš 10 finalininkių, atstovaujančių Slovėnijos įmonėms, organizacijoms ir kitoms asociacijoms ar draugijoms, išrenka suburta suinteresuotųjų šalių grupė. Pagrindiniai kandidačių atrankos kriterijai - įvairovė: išsilavinimo, amžiaus, organizacijos ar darbdavio, darbo srities, ankstesnės išvaizdos ir profesinės krypties požiūriu.

Kodėl tai gera praktika? 

Šis kriterijus atskleidžia inžinerijos profesijos siūlomų įvairių karjeros galimybių potencialą ir tai, ką inžinierės gali pasiekti savo karjeroje.

"Mintis, kad inžinerija yra daugiausia vyriška profesija, vis labiau tolsta nuo tikrovės, o pasaulis taip pat kuriamas moterų inžinierių. Maža to, šiandien kiekviena inžinerinė profesija yra tinkama merginoms", - aiškina vienas iš atrankos organizatorių, žurnalo IRT3000 vyriausiasis redaktorius Darko Švetakas.

2021 metų inžinierės paskelbimo ceremonija vyko Prezidentūroje, ir ją globojo Slovėnijos Respublikos prezidentas Borutas Pahoras (Borut Pahor). Apdovanojimą inicijavo bendrovė "Siemens" Slovėnijoje, jį kartu organizuoja žurnalas "IRT3000" ir "Mediade", jis yra iniciatyvos "Būkime inžinieriais!" dalis.

About this practice

Target audience
Digital skills for the labour force.
Digital skills for ICT professionals and other digital experts.
Digital technology / specialisation
Robotics
Machine Learning
Software
Mobile Application Development
Web Development
Digital skill level
Advanced
Digital expert
Geographic scope
Slovėnija
Industry - field of education and training
Information and Communication Technologies (ICTs) not further defined
Engineering and engineering trades not further defined
Type of initiative
National initiative
Type of funding
Public
Organization